Marta Janiszewska - terapie holistyczne
TERAPEUTA

mgr Marta Janiszewska

ADRES

ul. Mickiewicza 27/20
Poznań

EMAIL

kontakt@martajaniszewska.pl

TELEFON

(+48) 601 147 468

Puszysty omlet z sosem malinowym

Jaja są rewelacyjną opcją na śniadanie. Dzięki zawartości białka (z całym kompletem aminokwasów!) oraz tłuszczu zapewniają sytość na kilka godzin oraz nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru. Są niezwykle wartościowym i odżywczym produktem. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość choliny oraz lecytyny, które wspierają sprawność mózgu oraz całego układu nerwowego. Dieta obfitująca w te składniki poprawia pamięć, koncentację oraz może zapobiegać wystąpieniu chorób neurologicznych jak np. Alzheimer. Jaja bogate są także w witaminy (wszystkie za wyjątkiem C) i minerały (m.in. magnez, cynk, żelazo, potas). Zaletą jest wysoka przyswajalność składników – organizm znacznie lepiej je pobiera niż ze zbóż, roślin strączkowych, a nawet mięsa. No i przede wszystkim – jaja są pyszne, a spożywać możemy na tyle sposobów, że nie ma szans na nudę 🙂

Jak zmaksymalizować korzyści płynące z jaj?

-Kupuj jaja organiczne (najlepiej oznaczonych „0”, ewentualnie „1”). Posiadają znacznie lepszy stosunek kwasów omega3 do omega6 oraz więcej wartości. Unikaj jaj od kur z chowu klatkowego („3”) – odradzam nie tylko ze względu na zdrowie, ale też kwestie etyczne.

-Jedz płynne żółtka – staraj się nie ścinać ich w jajecznicy, gotuj „na miękko”, do omletów wykorzystuj same białka. Cholesterol obecny w żółtkach jest bardzo cenny i nie należy się go obawiać. Większość naszego cholesterolu jest produktem endogennym, co oznacza że organizm sam go wytwarza, a nie pobiera z zewnątrz. Badania potwierdzają, że obniżenie ilości cholesterolu w diecie nie wpływa znacząco na stężenie LDL, jednak dieta obfitująca w utleniony cholesterol może podnieść stężenie vLDL, który powiązany jest z rozwojem miażdżycy*. Jedząc żółtka na surowo nie musimy obawiać się procesów utlenienia i ze spokojem możemy spożywać ich więcej niż zalecane 2 tygodniowo.

-Jaja są częstym alergenem (zwłaszcza białko), uważać na nie powinny wszystkie osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Z tego powodu warto stosować rotacje i nie spożywać codziennie (często zdarza się, że trzeba wyłączyć je z diety całkowicie – przynajmniej okresowo).

*http://www.phmd.pl/api/files/view/1723.pdf

Omlet to jedno z moich ulubionych jajecznych dań, a jego wykonanie nie zajmuje więcej niż kilka minut 🙂

Składniki:

-3 jajka
-łyżka mąki gryczanej (lub dowolnej innej – jeśli omlet ma być puszysty odradzam jedynie kokosową)
-dodatki – świeże owoce, chipsy kokosowe

Oddzielamy białka od żółtek i ubijamy je na gęstą pianę. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy mąkę ciągle mieszając. Smażymy z dodatkiem tłuszczu (np. olej kokosowy, masło klarowane).

Sos robimy z żółtek, które ubijamy przez około minutę, po czym dodajemy maliny (około dwie garście) i opcjonalnie łyżeczkę miodu.

 

omlet1