Marta Janiszewska - terapie holistyczne
TERAPEUTA

mgr Marta Janiszewska

ADRES

ul. Mickiewicza 27/20
Poznań

EMAIL

kontakt@martajaniszewska.pl

TELEFON

(+48) 601 147 468

Mieszanka ziołowa na usuwanie śluzu

Nadmiar śluzu i wilgoci w organizmie to powszechny problem, zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej. Najczęstszymi objawami są częste infekcje dróg oddechowych, obfita wydzielina, problemy z płucami, gruby nalot na języku. W medycynie chińskiej śluz ma znacznie szersze pojęcie i traktowany jest również jako przyczyna wielu schorzeń, a nie tylko objaw. Powiązany jest z tworzeniem obrzęków, guzów i torbieli.

Obecność wilgoci ma również silną korelację z układem trawiennym i powodować może utratę apetytu, wzdęcia, wodniste stolce. Wpływa także na uczucie ociężałości i zmęczenie. W wielu przypadkach przyczyną jest tzw. niedobór Qi i ognia trawiennego. Podstawą w leczeniu i zmniejszaniu ilości wilgoci w organizmie jest odpowiednia dieta, pozbawiona pokarmów przetworzonych, surowych i śluzotwórczych. Niemalże wszyscy pacjenci odczuwają poprawę stanu zdrowia po wprowadzeniu zaleceń dietetycznych, a także wsparciu ziołami i olejkami. Dla lepszych i szybszych efektów terapię uzupełnić warto refleksologią .

Aby przyspieszyć proces oczyszczania organizmu warto stosować również poniższą recepturę ziołową, która silnie regeneruje cały przewód pokarmowy i zastępuje patologiczny śluz lekką, korzystną błoną.

1 część nasion kopru włoskiego
1 część nasion kozieradki
1 część nasion lnu
1/4 części korzenia lukrecji

Najlepsze efekty uzyskamy przygotowując wywar, czyli gotując zioła na małym ogniu przez kilka minut. Możemy je również zalać wrzątkiem i spożywać po zaparzeniu. Profilaktycznie i w niezbyt ciężkich stanach mieszankę należy spożywać przez 4 tygodnie. W przypadku przewlekłych problemów należy stosować przez dłuższy czas.