Marta Janiszewska - terapie holistyczne
TERAPEUTA

mgr Marta Janiszewska

ADRES

ul. Mickiewicza 27/20
Poznań

EMAIL

kontakt@martajaniszewska.pl

TELEFON

(+48) 601 147 468

11 potwierdzonych korzyści medytacji

Dobroczynny wpływ medytacji jest coraz bardziej doceniany w zachodnim świecie. W związku z tym prowadzone są liczne badania potwierdzające ogrom korzyści, jaki można odnieść z regularnej praktyki. Poniżej zebrałam 11 ciekawych faktów potwierdzonych naukowo:

1. Medytacja ma podobną skuteczność jak leki w łagodzeniu stresu, niepokoju, bólu i depresji

Duży przegląd obejmujący 47 badań randomizowanych, w których uczestniczyło łącznie 3515 osób, wykazał że medytacja redukuje wyżej wymienione stany o ponad 10%, czyli mniej więcej tyle samo co wiele środków powszechnie stosowanych. Wykazano także, że praktyka podnosi jakość życia. W jednym z badań analizowano zdrowie ludzi zmagających się z trudnym zadaniem – opieką nad członkiem rodziny z demencją. Po sześciu miesiącach grupa praktykująca uważność była o 25% mniej zestresowana, a także odnotowano obniżenie objawów depresji.

2. Medytacja może spowolnić, a nawet zapobiec niektórym chorobom neurodegeneracyjnym

Według badań przeprowadzonych przez Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie, istnieje związek między redukcją stresu wywołaną medytacją, a spowolnieniem niektórych chorób neurodegeneracyjnych. W trakcie badania uczestnicy z chorobą Alzheimera wykazywali wolniejszy postęp po ośmiu tygodniach niż pacjenci, którzy nie praktykowali medytacji.

3. Medytacja spowalnia starzenie się komórek

Badanie przeprowadzone na University of California w Davis wykazało, że medytacja pobudza produkcję telomerazy, czyli enzymu, który pomaga budować telomery. Są to odcinki DNA o powtarzającej się sekwencji, które znajdują się na końcu chromosomów. Pełnią funkcję zabezpieczającą i stabilizującą nasze DNA podczas podziałów komórek. Gdy telomer staje się zbyt krótki, komórka obumiera. Większa aktywność telomerazy może się więc przełożyć na dłuższe życie komórki, a w rezultacie – całego organizmu.

4. Medytacja może prowadzić do zmian objętości w kluczowych obszarach mózgu

W 2011 r. Sara Lazar i jej zespół z Harvardu odkryli, że medytacja uważności może faktycznie zmienić strukturę mózgu: stwierdzono, że 8-tygodniowy trening redukcji stresu oparty na uważności (MBSR) zwiększa grubość kory mózgowej w hipokampie, który odpowiada za uczenie się i pamięć, oraz w obszarach mózgu odgrywających rolę w regulacji emocji. Nastąpił również spadek objętości komórek mózgowych w ciele migdałowatym, które powiązane jest ze strachem, lękiem i stresem. Zaobserwowane zmiany były spójne z raportami uczestników, którzy odczuli poprawę samopoczucia.

5. Medytacja może być skuteczniejszym środkiem przeciwbólowym niż morfina

Medytacja jako środek przeciwbólowy polega na uspokojeniu kory somatosensorycznej w mózgu, przy jednoczesnym pobudzaniu aktywności w innych częściach. Badania przeprowadzone przez Wake Forest Baptist University wykazały, że medytacja ma moc zmniejszania intensywności bólu o 40%, a ogólnej nieprzyjemności bólu aż o 57%. Dla porównania, morfina i podobne środki przeciwbólowe zmniejszają ból o około 25%. Badania przeprowadzone przez Wake Forest zostały potwierdzone w innym badaniu przeprowadzonym przez University of Montreal. Wykazano, że osoby praktykujące uważną medytację zgłaszali wyższą tolerancję na ból niż ci, którzy nie medytowali.

6. Medytacja może ułatwić podejmowanie decyzji

Według badań regularnie medytujące osoby mają zwiększone pofałdowanie kory mózgowej niż przeciętny mózg. Oznacza to dodatkowe pole powierzchni mózgu, które, jak stwierdzono w badaniu, usprawnia przetwarzanie neuronalne i podejmowanie decyzji.

7. Medytacja może zwiększyć życzliwość i empatię

Badacze odkryli, że kiedy ludzie medytują, wzmacniane są reakcje w częściach mózgu przetwarzających uczucia wobec innych. Wyniki pokazują, że medytacja współczucia wzmacnia empatię. Skany mózgów pokazały znaczny wzrost aktywności nerwowej w obszarach, które mają kluczowe znaczenie dla naszej zdolności do rozpoznawania stanów emocjonalnych innych.

8. Medytacja może poprawić koncentrację

Jest to powód, dla którego coraz więcej nauczycieli stosuje metody medytacji w szkole: medytacja pozwala wydłużyć czas koncentracji uwagi. W jednym badaniu grupa pracowników, którzy konsekwentnie praktykowali medytację, była w stanie skupić się na zadaniu przez dłuższy czas niż ci, którzy nie medytowali. Pracownicy ci potrafili także lepiej przypominać sobie szczegóły niż inni.

9. Medytacja zmniejsza stres

Redukcja stresu jest chyba najbardziej znaną i najczęściej akceptowaną korzyścią medytacji. W sytuacjach stresowych następuje wyrzut kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Jego nadmiar przyczynia się do bezsenności, tycia, drażliwości oraz obniżenia nastroju. Pobudza także produkcję cytokin zwiększających stan zapalny w organizmie. Badania potwierdzają, że medytacja pozwala na obniżenie zarówno poziomu kortyzolu, jak i cytokin, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia poziomu stresu oraz jego skutków.

10. Medytacja może pomóc obniżyć ciśnienie krwi

Medytacja pobudza produkcję tlenku azotu w mózgu i obniża ciśnienie krwi. 64% pacjentów, którzy uczestniczyli w badaniu i spędzili trzy miesiące na regularnych medytacjach, dostrzegło wystarczający spadek poziomu ciśnienia krwi, aby umożliwić zmniejszenie przepisanych leków.

11. Medytacja może pomóc w uzależnieniach

Badania wykazały, że medytacja odgrywa ważną rolę w zachęcaniu ludzi do porzucenia nałogów. W jednym badaniu poddano uzależnione osoby 8-tygodniowemu kursowi medytacji. Pod koniec programu 87% uczestników określiło medytację jako „bardzo ważną” dla osób zmagających się z uzależnieniem. 85% określiło to jako „przydatne narzędzie zapobiegania nawrotom”, a 90% stwierdziło, że „bardzo prawdopodobne” jest kontynuowanie medytacji. „Zdobywanie umiejętności zmniejszania stresu”, „radzenie sobie z głodem” i „dobre wsparcie grupowe” były najczęstszymi komentarzami na temat wartości kursu.

Mam nadzieję, że czujecie się przekonani i zachęceni, aby wspomagać i trenować mózg. Zdecydowanie warto! 🙂