Marta Janiszewska - terapie holistyczne
TERAPEUTA

mgr Marta Janiszewska

ADRES

ul. Mickiewicza 27/20
Poznań

EMAIL

kontakt@martajaniszewska.pl

TELEFON

(+48) 601 147 468

Botoks a emocje

Botoks, czyli środek otrzymywany z neurotoksyny wytwarzanej przez laseczki jadu kiełbasianego, jest chętnie używany w celach kosmetycznych w celach redukcji zmarszczek. Wywołuje on tymczasowy paraliż mięśni twarzy, co nadaje cerze gładszy wygląd. Niestety skutkiem ubocznym jest również ograniczenie mimiki twarzy, co z kolei przełożyć się może na… poziom empatii.

Już w czasach Darwina naukowcy podejrzewali, że towarzyszący emocjom wyraz twarzy pomaga nam odczuwać owe emocje – nawet sztuczny uśmiech pozwala nam poczuć się odrobinę bardziej szczęśliwym (badania potwierdzają także, że można w ten sposób obniżyć poziom kortyzolu). Podobnie obniżenie kącików ust spowoduje pogorszenie nastroju, a zmarszczenie czoła może przywołać gniew. Komunikacja między umysłem a ciałem jest więc dwukierunkowa – nasze emocje wpływają na wyraz twarzy, jednak mózg wykorzystuje również informacje przesyłane przez organizm.

W jednym z badań sprawdzono umiejętność odczytywania emocji innych ludzi na podstawie zdjęć. Kobiety, który miały dwa tygodnie wcześniej zastrzyk z botoksu, wykazały znacznie mniejszą zdolność odczytywania nastroju i emocji innych osób. Autorka badań doszła do wniosku, że potrafimy rozpoznawać stany innych osób naśladując ich mimikę. Widząc czyjeś cierpienie na naszej twarzy również pojawia się mimowolny grymas. To z kolei skutkuje wysłaniem sygnału do mózgu i większym stopniem współodczuwania.

Ograniczona możliwość wykorzystywania mięśni twarzy wiąże się więc ze swoistym upośledzeniem wyrażania emocji, co skutkuje obniżeniem poziomu empatii. Choć zabieg botoksu jest tymczasowy, badania sugerują, że mięśnie twarzy nie zawsze powracają do zdrowia po serii zastrzyków.

Alternatywę dla botoksu mogą stanowić zabiegi refleksologii twarzy . Dzięki regularnym spotkaniom skóra twarzy robi się bardziej jędrna i sprężysta. Następuje zmniejszenie opuchlizny oraz worków pod oczami. Cera staje się rozjaśniona i bardziej promienna, poprawia się także owal twarzy.

Każdy zabieg refleksologii wzbogacam o stymulację mięśni, co zwiększa efekt liftingujący i przeciwzmarszczkowy.

Poza względami estetycznymi refleksologia wspiera pracę całego organizmu oraz zwiększa odporność na stres. Jest również niezwykle odprężająca i przyjemna. Na dodatek zupełnie bezpieczna i pozbawiona skutków ubocznych.
Jeśli zaś chodzi o wyrażanie emocji… błogostan malujący się na twarzy każdej osoby tuż po zabiegu jest absolutnie bezcenny :).